Aradığınız içerik bulunamadı. Lütfen tekrar deneyiniz.

 

Adore Oyuncak
 

Dünyaca ünlü oyuncak markalarının Türkiye’deki temsilciliğini yapan ADORE Oyuncak, satış ağında etkin bir yönetim sağlamak için ‘online bir iş yönetimi sistemi’ olan DİVA’yı seçti! ADORE Oyuncak bu sayede, Türkiye çapında yürüttüğü satış faaliyetlerine hız ve esneklik kazandırdı.

Adore Oyuncak - PikachuLEGO, REVANSBURGER, REVELL, BANDAI, IMC ve SILVERLIT gibi dünyaca ünlü oyuncak markalarının Türkiye’deki ‘tek’ satış temsilcisi olan ADORE Oyuncak, iş süreçlerini daha sağlıklı hale getirmek ve satışlarını etkin bir şekilde yönetebilmek için DİVA ağına katıldı.

Coretech tarafından sunulan ve ‘Hizmet Modeliyle Yazılım Kullanımı’nın tüm kolaylıklarını, bilgi teknolojileri alanındaki uzman hizmetlerle aynı çatı altında buluşturan DİVA sayesinde ADORE Oyuncak, Türkiye’de yürüttüğü satış faaliyetlerine hız ve esneklik kazandırdı. Bir başka deyişle ADORE Oyuncak, ‘online bir iş yönetimi sistemi’ olan DİVA aracılığıyla, satış hizmeti verdiği tüm noktalar ile depo, merkez ya da şube ofisleri arasında etkin bir yönetim sağladı.

ADORE Oyuncak ayrıca, aylık bir hizmet bedeli karşılığında yararlandığı DİVA hizmeti kapsamında iş süreçlerini 7 gün 24 saat denetim altında tutma olanağı da buldu. Herhangi bir ilk yatırım yapmaksızın gerekli donanım ve yazılımları da DİVA ile iş süreçlerine dahil eden ADORE Oyuncak, donanım ve lisans satın alma/kiralama maliyetlerinden de kurtulmuş oldu.

Coretech Genel Müdürü Sümer Çalbaş, konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: “Türkiye’nin alanında lider firmalarından biri olan ADORE Oyuncak’ın DİVA ailesine katılmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Coretech olarak bilgi teknolojileri alanındaki 15 yıllık uzmanlığımızı DİVA hizmeti ile müşterilerimizin iş süreçlerine aktarıyoruz. Bu sayede de onların, organizasyon yapısında bulunan tüm noktalardaki yönetim etkinliğini artırmalarını ve işlerini zamandan ve mekândan bağımsız olarak yönetebilmelerini sağlıyoruz. Alanında en yeni teknolojileri en uygun maliyetlerle sunan DİVA hizmeti kapsamında ayrıca, 09:00 – 22:00 saatleri arasında hizmet veren çağrı merkezimiz aracılığıyla müşterilerimize her türlü desteği de sunuyoruz. Bir başka deyişle DİVA kullanan müşterilerimizin tüm bilgi işlem operasyonlarını bizzat yürütüyor, onlara adeta bir ‘bilgi işlem merkezi’ olarak hizmet veriyor ve ana faaliyet alanlarına odaklanma fırsatı tanıyoruz.”

İnternete bağlanılan her yerden işi yönetmek ve gözlemlemek mümkün!
İnternet bazlı bir hizmet ürünü olan DİVA aracılığıyla firmalar, yazılım satın almak, büyük teknoloji yatırımları yapmak, sistemin çalışabilirliğini ve sürekliliğini sağlamak için departman kurup eleman istihdam etmek ve en önemlisi de tüm bunlar için ne kadar olacağı önceden belli olmayan paralar harcamak zorunda kalmaktan kurtuluyor.

Çok uluslu ve dağıtık yapıdaki şirketler için büyük bir kolaylık sunan ve tüm firmaların iş uygulamalarına internet erişimi bulunan herhangi bir yerden kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan DİVA, ticari bir firmanın tüm ihtiyaçlarını hizmet modeliyle karşılayacak altyapıya sahip bulunuyor. Ayrıca DİVA, firmalara ait verilerin herhangi bir fiziki ortamda saklanması gereğini de ortadan kaldırıyor. Türkiye’de ‘ilk’ ve ‘tek’ olma özelliğini de taşıyan DİVA, dünyada kullanılan benzer sistemlerle karşılaştırıldığında da sunduğu avantaj ve faydalar bakımından açık ara önde gidiyor.

 

ADORE Oyuncak hakkında:

1996 yılında kurulan ADORE Oyuncak ve Eğitim Araçları A.Ş., Türkiye'de eksikliği önemli boyutlarda yaşanan eğitici oyuncak konusunda faaliyet gösteriyor. Kurulduğu tarihten itibaren çocuk gelişimine önemli katkılar sağlayan ADORE Oyuncak LEGO, REVANSBURGER, REVELL, BANDAI, IMC ve SILVERLIT gibi dünyaca ünlü oyuncak markalarının ithalatını gerçekleştiriyor. Türkiye’deki ‘tek’ satış temsilcisi unvanıyla söz konusu markalara ait kaliteli eğitici oyuncakları Türkiye pazarına kazandıran ADORE Oyuncak, yurt çapındaki satış ve pazarlama faaliyetlerini kendi mağaza kanalı aracılığıyla yürütüyor.

 

http://www.adoreoyuncak.com/

Kelimeler :
DİVA Her Zaman Müşterilerinin Yanında.

DİVA ekibi, teknoloji sektörünün öncü kuruluşlarından müşterimiz Vestel'in 7-9 Aralık tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirdiği bayi toplantısına katılarak, Türkiye'nin dört bir yanından etkinliğe katılan DİVA kullanıcısı Vestel bayileri ile biraraya geldi.

Devamı »

2015 04 - Ekim-Kasım-Aralık Yenilikleri
Ekim-Kasım-Aralık 2015
döneminde Diva kapsamında gerçekleştirdiğimiz değişiklik ve yenilikleri aşağıda bulabilirsiniz... Devamı »

2015 03 - Haziran-Ağustos-Eylül Yenilikleri
"Haziran-Ağustos-Eylül 2015" döneminde Diva'da gerçekleştirilen değişiklik ve yenilikleri görebilmek için lütfen tıklayın:  Devamı »

+90 (262) 679 89 09
+90 (262) 679 89 00 divadestek@logo.com.tr