Hizmet Modeli ile Yazılım kullanmak için 10 neden:

Hizmet Modeli ile Yazılım kullanmak için 10 neden:


Doğrudan Hizmet Modeli İle Yazılım Kullanımı (Software As A Service – SaaS) kullanımını doğrulayan sebeplere girmeden önce bunun ne olduğunu tarif etmek gerekirse, kısaca; bir veri merkezinde (Internet Service Provider - ISP) bulundurulan sunuculardaki programların internet üzerinden birçok farklı kullanıcıya herhangi bir satınalma yapılmadan kiralama (hizmet) yöntemi ile kullandırılması modeli olarak özetleyebiliriz. Bu yöntem, aynı zamanda “Bulut Bilişim” (Cloud Computing) adıyla da anılabilmektedir.

Özetle bu tarz bir hizmet bugün Google, Microsoft vb. firmalar tarafından, fiziksel olarak nerede durduğundan bağımsız olarak, kendi sunucuları üzerinde sağladıkları yazılım ve bilgi servisleri ile her zaman ve her yerden kullanım imkanı sunabilmektedir. Bir başka deyişle, artık yazılımlar, satın alıp kendi bilgisayarınıza kurduğunuz dönemleri geride bırakmakta ve giderek herhangi bir kurulum olmadan internet altyapısı üzerinde halihazırda çalışmakta olan hizmetlerin kullanımı şeklinde ilerlemektedir.

Son yıllarda, yazılım üreticileri ürünlerini hızla bu şekilde hizmet modeli ile çalışacak şekilde değiştirmekte olup, gerek kullananlar, gerekse hizmet sağlayıcılar açısından bu modelin faydaları aşağıda özetlenmiştir:

1. Üyelikle Yazılım Kullanmak

Bulut bilişim’de, tüm yazılımlar, kullanıcının bilgisayarından bağımsız bir ortamda, uzaktaki sunucularda çalışmaktadır. Dolayısıyla kullanıcılar, kendilerine özel bir yazılım satın alıp kurmak zorunda kalmamakta, aksine genelde kullanıcı bazında bir ücretleme ile sadece internet tarayıcı kullanarak işlemlerini yapabilmektedir. Böylece, daha önce görülmemiş bir model olan “kullandıkça öde” sistemi devreye girmekte olup, yüksek ilk maliyetlerin ve ölü yatırımların önü kesilmektedir.

2. Azalan Bakım Maliyetleri

Kullanılan yazılım “bulut”ta olduğu için, kullanıcıların bilgisayarlarında o yazılımla ilgili sorun çıkma olasılığı neredeyse sıfıra inmektedir. Geçmişte, kullanıcıların bilgisayarlarına kurulan tüm yazılımların mutlaka “kendisini yenileme” (patch/update) mekanizması olup, gerek yazılım hataları, gerekse program güncellemeleri için ayrıca uğraşılması gerekmektedir. Oysa hizmet modeli ile yazılım kullanımı, kullanıcıların bilgisayarlarında herhangi bir yeni kurulum ya da değişiklik gerektirmez ve bu nedenle kullanıcıların bilgisayarlarında tek tek yapılması gereken hiçbirşey barındırmadığından bakım maliyetlerini de neredeyse sıfıra inmektedir. Bir başka deyişle, internete bağlanabilecek kadar çalışabilen her makina, aynı zamanda problemsiz olarak uygulamayı da sorunsuz olarak kullanabilmektedir.

3. Artan Güvenilirlik

“Bulut” üzerinde çalışan sistemler, doğal olarak çok daha fazla sayıda ve birinin problemli olması ya da bakıma alınması durumunda diğerinin görevini üstlenebilen çok sayıda sunucu içermektedir. Böylece gerek devre dışı bırakma, yenileme, bakım vb durumların yanısıra, yükün paylaştırılması amacıyla yedek sunuculara kesintisiz geçiş yapılabilmektedir.

4. Artan Ölçeklenebilirlik

Kişisel bilgisayarınızın sabit diskinde yer kalmadığında bir bilgisayar teknisyenine yeni bir sürücüye geçiş için talepte bulunmuşsunuzdur. Oysa “bulut bilişim”de bu böyle olmaz, aksine, kiralama devam ettiği sürece kesintisiz devam eden hizmetlerden biri de, bu işlemin sizin adınıza yapılmasıdır. Böylece, yer yetmemesi ya da sunucunun büyütülmesi gibi işlemler, varolan geniş altyapı içerisinde basiy bir taşınma işleminden ibarettir ve bunun için ayrıca bir satınalma yapmanız ya da kimseden özel bir operasyon talebinde bulunmanız gerekmez.

5. Azalan Maliyet

Maliyetlerin azalması aynı anda birçok sebepten gerçekleşir. Bunlardan ilki, uygulamaların üzerinde çalışacağı altyapı için herhangi bir yatırım yapmanıza gerek yoktur, zira siz sadece varolan altyapıya yeni bir üye olarak eklenirsiniz. Daha da önemlisi, bütün bu yatırımı sadece kendiniz için yapmanız yerine, “bulut bilişimci” tarafından çok daha fazla kişiye maliyeti bçlüştürüleceği için, ölçek ekonomisinin faydalarından biri olarak maliyet başkalarınca da paylaşılmış olur. Bu masraf paylaşımı sadece donanım değil, aynı zamanda yazılım maliyeti açısından da geçerli olup, ilk yatırım maliyeti ya çok küçük olur ya da sıfır ilk maliyet sözkonusudur. Ayrıca insan maliyeti olarak, bütün bu donanım ve yazılımı işletmesi gereken uzman kaynağı da konsolide edilerek yine hizmeti sağlayanlar tarafından karşılanmakta olup, bu işe özel istihdam yapmanızın önü alınmaktadır.

6. Çevre Dostu

Bulut bilişimin avantajlarından biri de, donanımların konsolide edilmesiyle, ayrı ayrı çalışacak olmalarından çok daha az elektrik ve enerji tüketmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca daha uzun sürelerle optimize edilerek kullanılan sunucu ve donanımlar, işletmelerin atıl karbon rakamlarının düşürülmesinde katkı sağlamaktadır.

7. Çağın Bilişim Gereklerine Uygunluk

Netbook’lar, piyasaya sürüldüğünden beri daha düşük kapasite ve hızlarına rağmen, laptop ve masaüstü PC pazarından önemli ölçüde pazar payı almıştır. Bu da, kullanıcıların, kendi kullandığı değil, uygulamanın işlediği sunucu üzerinde güç gerektiren web tabanlı uygulamaları tercih ettiği ve kendi kullandığı cihazın ufak ve mobil olabilme isteğini açıkca göstermektedir. Doğal olarak, günün değişen bu koşullarına “bulut bilişim” cevap verebilmekte ve bu artan ihtiyacı merkezdeki güçlü sunucularda karşılamaktadır.

8. Taşınabilirlik ve Ulaşılabilirlik

“Bulut Bilişim”in en önemli avantajlarından biri, internet bağlantısı sayesinde nerede olursanız olun, dosya ya da uygulamalarınıza heryerden erişebilme imkanıdır. Özellikle çalışma hayatı sabit bir yerde olmayan kişiler için bu altyapının hazır olarak sunulması çok önemli bir avantajdır. Özellikle mobil iş gücünün arttığı yeni iş yapma modellerine bilişim altyapısı olarak hazır olan “bulut bilişim”, bu konuda da iş dünyasının talepleri yönünde gelişmiştir.

9. Bilişim Kaynaklarının Etkin Kullanımı

Kullanıcılar, farklı uygulamaları için farklı sunucular barındırmak zorunda kalmadan, “bulut bilişim” içerisinde farklı kaynaklardan uzmanlaşmış çözümleri ayrı ayrı üye olma modeli ile kullanma avantajına sahiptirler. Böylece, şirket içerisinde, sadece belli amaçlara ayrılmış olarak alınan, çalıştırılan, yedeklenen ve zaman zaman ihtiyaçlar oranında yenilenen sunucular bulundurulması gerekmemektedir. Aksine, sanallaştırma ile, gücü yüksek sunucuların birçok iş için aynı anda çalışması sağlanarak kaynakların etkin kullanılması sözkonusudur. Benzer şekilde, sanal sunucuların taşınması ve kapasitelerinin değiştirilmesi de hazır yazılımlarla mümkün olmakta ve bu zahmetli işler için gerekli uzman insan kaynağı ihtiyacı da azalmakta ya da tamamen yok olmaktadır.

10. Her Zaman Son Sürüm Uygulama

“Hizmet Modeli ile Yazılım” kullanımında, lokal herhangi bir yazılım yüklemesi sözkonusu olmadığından, her zaman yazılımın son versiyonun kullanılması ve beraberinde yazılımın sürekli olarak ek bir efora gerek kalmadan sürekli gelişmesi sözkonusudur. Dolayısıyla, geçmişte sıkça adından bahsettiren, “yeni versiyon” ücretleri ve projelendirmeleri gibi durumlar sözkonusu değildir. Böylece kullanıcılar, istekleri yapılmış dahi olsa, yeni versiyonun paketlenmesini beklemek ve hatta bunun yaygınlaştırılmasını beklemek gibi geliştirmeden çok daha uzun süren gecikmelere katlanmak durumunda kalmazlar. Böylece, gerek iş süreçleri gerekse teknolojik yenilenmeler için her zaman “yeni” kalınabilecek bir altyapı üzerinde çalışma imkanı doğar.Kelimeler :
« Diva Güvenlik Stratejileri  | Ortak Müşteri Veritabanı »
DİVA Her Zaman Müşterilerinin Yanında.

DİVA ekibi, teknoloji sektörünün öncü kuruluşlarından müşterimiz Vestel'in 7-9 Aralık tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirdiği bayi toplantısına katılarak, Türkiye'nin dört bir yanından etkinliğe katılan DİVA kullanıcısı Vestel bayileri ile biraraya geldi.

Devamı »

2015 04 - Ekim-Kasım-Aralık Yenilikleri
Ekim-Kasım-Aralık 2015
döneminde Diva kapsamında gerçekleştirdiğimiz değişiklik ve yenilikleri aşağıda bulabilirsiniz... Devamı »

2015 03 - Haziran-Ağustos-Eylül Yenilikleri
"Haziran-Ağustos-Eylül 2015" döneminde Diva'da gerçekleştirilen değişiklik ve yenilikleri görebilmek için lütfen tıklayın:  Devamı »

+90 (262) 679 89 09
+90 (262) 679 89 00 divadestek@logo.com.tr